По празниците много хора споделят, че преяждат и после се чувстват зле. Събираме се с роднини, масите са отрупани от всякакви лакомства и изкушенията са навсякъде около нас. Коледните празници тепърва започнаха, после следва богатата трапеза покрай Нова година, а в началото на януари има и доста именни дни. Ето някои съвети какво да правим след преяждане, за да се почувстваме по-добре, според "Pop Sugar".
В минутите и часовете след преяждането:
Пийте повече вода
Да пиете вода може да ви се струва нелогично, когато сте преяли и ви е тежко, но не е така. Това кара храносмилателната система да работи и ще предотврати запек. Ако сте яли доста солени ястия, трябва да се хидратирате добре, за да премахнете натрия от организма. Не пийте още едно алкохолно питие, а повече вода.
Снимка: iStock/Yurii Yarema
Направете си лека разходка
Да сте изправени и да се движите, дори бавно, е чудесен начин да стимулирате храносмилането. Един от най-лесните начини да облекчите дискомфорта след преяждане, е, да отидете на разходка. Може просто да обиколите малко улиците из квартала с близките си хора, да вървите по-бавно и да си говорите. Бързото ходене и тежките упражнения не са препоръчителни - ще ви накарат да се чувствате още по-зле.
Снимка: iStock/BalkansCat
Разтягайте се
Както вече споменахме, не бива да правите трудни и натоварващи упражнения. Но може да се протягате, да разтегнете малко тялото, да се отдадете на по-леки и лесни йога упражнения.
Снимка: iStock/Prostock-Studio
Пийте чай
Горещият чай е чудесен за след изяждането на голямо количество храна. Пиенето на чай повишава приема на вода, което облекчава симптомите от подуването на корема. Освен това, билковият чай отпуска мускулите на храносмилателния тракт, облекчава газовете и други стомашни проблеми. Ако ви е лошо, пийте чай от джинджифил или лайка.
Снимка: iStock/Yasin Ozturk
На следващия ден след преяждането:
Поемайте фибри
В деня след преяждането е хубаво да заредите организма с фибри. Още за закуска - фибрите са чудесни за храносмилането. Може да хапнете овесена каша или чиа пудинг.
Снимка: iStock/Arx0nt
Яжте ястия, богати на хранителни вещества
Какво друго да ядете на следващия ден? Ще ви се иска да е нещо леко, но е много важно да е полезно и питателно - ястия, богати на разнообразни хранителни вещества. Най-добре е да заложите на много плодове и зеленчуци, които са пълни с важни витамини и минерали, не ви карат да се чувствате подути и подпомагат храносмилането.
Снимка: iStock/Aiselin82
Тренирайте
Сега вече може да се захванете с повече упражнения и спорт. Естествено - не прекалявайте, ако още ви е тежко. Но е хубаво да раздвижите повече тялото, да се изпотите и да ускорите пулса. Това ще ви извади от летаргията, която идва след подуване. Правете упражнения, дори да не ви се излиза и да сте основно вкъщи.
Снимка: iStock/alexsokolov
Избягвайте храните, които трудно се храносмилат
Препоръчва се да поемете повече фибри и полезни ястия след преяждане, но е важно да оставите и стомахът да си почине малко. Това значи да не поемате храни, които трудно се храносмилат - бобови култури и кръстоцветни зеленчуци (като броколи и кейл). Те са богати на фибри, но организмът трудно ги храносмила и може да увеличат подуването на стомаха. Ако сте решили да ги хапвате, поне ги яжте готвени, а не сурови.
Снимка: iStock/5PH
Автор: Ивета Иванова